About me

About me
I invite you to learn Polish together!

Obowiązek szkolny dla uczniów z Ukrainy

Obowiązek szkolny dla uczniów z Ukrainy NieObcy polski

Już od 1 września 2024 roku zacznie obowiązywać obowiązek szkolny dla uczniów z Ukrainy. Obowiązek ten został powiązany ze świadczeniami 800+ oraz Dobry Start, które będą wypłacane jedynie, jeśli dziecko będzie uczniem „zerówki”, szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej. Z obowiązku zostaną z niego zwolnieni jedynie uczniowe najwyższych klas w ukraińskim systemie oświaty.

Spis treści:

  1. Dlaczego rząd wprowadził obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy?
  2. Obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy a świadczenia 800+ i Dobry Start
  3. Inne korzyści oraz wyjątki od obowiązku szkolnego dla uczniów z Ukrainy
  4. System edukacji w Polsce – jak wygląda?
  5. Jak przygotować dziecko do obowiązku szkolnego?

 

Dlaczego rząd wprowadził obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy? 

Od początku ataku Rosji na Ukrainę do Polski zaczęli przyjeżdżać uchodźcy. Według danych gov.pl aż 43% tych osób stanowiły dzieci i młodzież. Jednak z różnych powodów nie wszyscy trafili do Polskich szkół, m. in. dlatego, że rodzice liczyli na szybki powrót do kraju. Część dzieci z kolei kontynuowała edukację w ukraińskim systemie i uczęszczała na zajęcia on-line. Różne rozwiązania sprawiły, że część dzieci i młodzieży znalazła się całkowicie poza systemem edukacji. Żeby to ujednolicić i dać wszystkim równe szanse na edukację i zdobywanie wiedzy, rząd polski wprowadził obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy.

 

 

Obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy a wypłata świadczeń 800+ i Dobry Start 

Uwaga! Wypłata świadczeń 800+ i Dobry Start będzie powiązana z obowiązkim szkolnym dla dzieci z Ukrainy. Oznacza to, że tylko uczniowie, którzy będą uczniami polskich szkół, otrzymają te świadczenia.

 

Inne korzyści oraz wyjątki od obowiązku szkolnego dla uczniów z Ukrainy

Inne korzyści, na jakie mogą liczyć uczniowie to dodatkowa nauka języka polskiego, minimum 4 godziny tygodniowo (do tej pory było to 6 godzin) przez 36 miesięcy. Istnieje również możliwość korzystania z pomocy asystenta międzykulturowego.

Jest jeden wyjątek od obowiązku szkolnego dla dzieci z Ukrainy – uczniowie, którzy w roku szkolnym 2024/2025 będą w najwyższej klasie w szkole, która funkcjonuje w ukraińskim systemie oświaty, nie będą objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Będą oni mogli dokończyć edukację w szkołach ukraińskich. 

Uczniowie klas ósmych nie będą musieli zdawać egzaminu z języka polskiego podczas egzaminu ósmoklasisty.

Szkoła jest naszym paszportem na przyszłość, ponieważ jutro należy do tych, którzy przygotowują się do stawienia temu czoła.
– Malcom X

Jak wygląda system edukacji w Polsce?

Obowiązek szkolny w Polsce obejmuje uczniów w wieku 6-18 lat. Poniżej tłumaczymy, jak wyglada system edukacji w Polsce.

Przedszkole

Uczniowie w Polsce mogą rozpocząć edukację w wieku 3 lat przedszkolach. Obowiązek edukacyjny obejmuje dzieci w wieku 6 lat, które muszą odbyć przygotowanie przedszkolne, w tak zwanej „zerówce”. 

Szkoła podstawowa

Następny etap to 8-letnia szkoła podstawowa. Dzieci rozpoczynają w niej darmową naukę w wieku 7 lat. Uczniowie otrzymują także bezpłatnie wypożyczane podręczniki. Szkoła podstawowa dzieli się na dwa etapy – klasy 1-3 (edukacja wczesnoszkolna) oraz klasy 4-8. Na zakończenie tego etapu uczniowie obowiązkowo muszą przystąpić do egzaminu ósmoklasisty. 

Szkoły ponadpodstawowe

Wśród nich wyróżniamy: liceum ogólnoszktałcące, w którym nauka trwa 4 lata i kończy się maturą – egzaminem dojrzałości; technikum, czyli 5-letnia szkoła, w której uczniowie kształcą się w wybranym zawodzie (uczniowie tej szkoły zdają egzamin zawodowy i mogą przystąpić do egzaminu maturalnego); szkołę branżową I stopnia – nauka tutaj trwa 3 lata i kończy się uzyskaniem konkretnego zawodu. Absolwenci tej szkoły mogą kontynuować naukę w branżowych szkołach II stopnia.

 

System edukacji w Polsce NieObcy polski

Jak przygotować dziecko do obowiązku szkolnego?

Do rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025 pozostało jeszcze trochę czasu. Aby ułatwić swojemu dziecku naukę w nowej szkole warto skorzystać z naszego Wakacyjnego Kursu Języka Polskiego. Podczas zajęć uczniowie będą mieli okazję poprawić swój język polski, poznać zasady, które panują w polskich szkołach, a wszystko to w przyjaznej atmosferze.

Polish lessons for kids children NieObcy polski

 

Zobacz więcej:

Jak szybko nauczyć się języka?

Egzamin certyfikatowy z języka polskiego – o co w nim chodzi? 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*